wydarzenia

GRUDZIEŃ 2016
W dniu 6 grudnia mieliśmy okazję gościć w Zalasiu Świętego Mikołaja. Na imprezę zorganizowaną przez Sołtysa, Dyrekcję Szkoły, Kadrę Firmy Animator oraz Panią Renatę Gasek, przybyło wielu najmłodszych mieszkańców wraz z opiekunami. Pełne zabawy i uśmiechów atrakcje z zakresu animacji dostarczyły wszystkim wiele radości. 
fotorelacja znajduje się tutaj (https://goo.gl/photos/wKff8zAcivnrfLCr5)




GRUDZIEŃ 2015 


4. grudnia zawitali do Zalasu pomocnicy Świętego Mikołaja, którzy w ciągu roku akademickiego pracują oraz studiują w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Gdy się ściemniło, do rozbawionych zabawami animacyjnymi, plastycznymi i sprawnościowymi dzieci przyjechał na saniach Święty Mikołaj. Zabawa była świetna, prawie 100 studentów zapewniło niesamowity klimat mikołajkowy wykazując się prefesjonalizmem w każdym calu w zakresie animacji dzieci.W imieniu dzieci i rodziców dziękujemy za współorganizację mikołajek pracownikom Uniwersytetu Pedagogicznego, Paniom: Renacie Gasek, Patrycji Litwickiej oraz Annie Delekcie oraz Studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych kierunku Turystyka i Rekreacja i kadrze firmy szkoleniowej Animator.Fotorelacja znajduje się tutaj





LIPIEC 2015
Spotkanie z Balladą w OSP Zalas: 18.07.2015
W dniu 18 lipca odbyło się Święto Zalasu. Z tej okazji gościliśmy kabaret „Spotkanie z Balladą” a po kabarecie odbył się festyn. Były atrakcje dla dzieci zjeżdżalnia, zamek, fajna zabawa i dużo śmiechu. Obecni mogą to potwierdzić.
Fotorelacja znajduje się tutaj


CZERWIEC 2015 
Piknik rodzinny w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu: 16.06.2015
Fotorelacja znajduje się tutaj


MAJ 2015

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Na boisku przy Z.S. w Zalasiu odbył się powiatowy turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - wg regulaminu krajowego biura. W turnieju wzięło udział 11 drużyn z powiatu krakowskiego . Konkurencje jakie zostały przeprowadzone to test na wiedzę o ruchu drogowym, udzielanie pierwszej pomocy i na końcu test sprawnościowy jazdy na rowerze. Turniej został przeprowadzony w kategoriach szkoły podstawowej i gimnazjum.  Nasza szkoła uczestniczyła po raz pierwszy i zajęła 7 miejsce w  kategorii szkoły podstawowej i 4 miejsce w kategorii gimnazjum. Przy rozdaniu nagród obecni byli komendant powiatowy policji Dariusz Pocięgiel. V-ce burmistrz gminy Krzeszowice  Witold Kulczycki, dyrektor Z.S. Małgorzata Mastalerz. Trzeba zaznaczyć, że otrzymaliśmy pochwałę za dobrą organizację wydarzenia.




Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
O godz. 8:00 odbyła się uroczysta masza święta. Następnie spotkaliśmy się pod pomnikiem ppłk Stanisława Chałupy. W uroczystości wzięli udział v-ce Starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka i radny pow. krakowskiego Jerzy Wnęk, Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, v-ce przewodniczący Rady Miejskiej Artur Baranowski, Rany Rady Miejskiej Leszek Słota.
Sztandary: wojskowe z gminy Krzeszowice, z zespołu szkól w Zalasiu, Świętej Barbary.
Po przywitaniu uczestników i zaproszonych gości  zabrał głos Burmistrz Wacław Gregorczyk omawiając krótką historię obchodzonego święta. Następnie  zostały złożone kwiaty pod pomnikiem. Oprócz wyżej wymienionych, kwiaty złożyli dyrektor ORNR w Krzeszowicach Andrzej Osiniak. Harcerze z Zalasu, Koło Emerytów i Rencistów w Zalasiu oraz - na końcu Sołtys Zalasu .
Uroczystość tą przygotowali Sołtys i Harcerze z naszej miejscowości, którzy to pełnili wartę honorową przy pomniku. 



fotorelacja
https://plus.google.com/u/0/photos/117063915563668724341/albums/6148652539089377601

MARZEC 2015
PALMY WIELKANOCNE I KULTYWOWANIE TRADYCJI W NASZYM PRZEDSZKOLU
¨ W PRZEDSZKOLU W ZALASIU, JAK KAŻE TRADYCJA,  DZIECI UROCZYŚCIE ŻEGNAJĄ ZIMĘ. W TYM CELU WYKONAŁY MARZANNĘ WSPÓLNIE Z PANIAMI WYCHOWAWCZYNIAMI BARBARĄ CHODACKĄ I JOLANTĄ WAŚNIK. NASTĘPNIE Z POCHODEM I ZE ŚPIEWEM IDĄ POŻEGNAŁY JĄ  POPRZEZ SPALENIE W OGNISKU. PO TYM TRADYCYJNYM  OBRZĘDZIE DZIECI UDAŁY SIĘ NA PLAC ZABAW. PO RAZ PIERWSZY W TYM ROKU. 
¨ ZGODNIE Z MAŁOPOLSKĄ I WIEJSKĄ TRADYCJA ŚWIĘTOWANIA POŁOWY POSTU POPRZEZ „SPADANIE OBWARZANKÓW”  KONTYNUOWANĄ OD LAT W NASZEJ WSI POPRZEZ SZKOŁĘ I PRZEDSZKOLE. RÓWNIEŻ W TYM ROKU DZIECI ZEBRAŁY OBWARZANKI Z DRZEW ROSNĄCYCH W OKOLICY PLACÓWEK.
¨ W DNIU 25 MARCA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCE DO PRZEDSZKOLA WYKONYWAŁY PALMY PRZED NIEDZIELĄ PALMOWĄ POD OKIEM RODZICÓW, WYCHOWAWCÓW I SPECJALISTKI W TYM TEMACIE PANI ELŻBIETY AUGUSTYNEK Z ZALASU I MARII TATOŃ Z GROJCA . NA TE PRACE PRZYBYLI WSZYSCY RODZICE, PALMY WYKONANE PRZEZ NICH BYŁY JEDYNE  SWOIM RODZAJU I BARDZO ŁADNE . PANI ELŻBIETA AUGUSTYNEK PRZEKAZAŁA CO POWINNO BYĆ W PALMIE I CO TO OZNACZA : bazie –chroniły dom przed uderzeniami pioruna połknięty kotek z bazi miał chronić przed chorobami, miały też chronić  przed gradobiciem i innymi klęskami, jedną gałązkę wkładało się pod pierwszą skibę orki wiosennej. Jałowiec—symbol  gwoździ przybijających  ukrzyżowanie Jezusa. Głóg—koronę cierniową. Witki brzozowe  - symbol biczowania Pana Jezusa.  Leszczyna –krzew Matki Boskiej—obecność przy męce. Trzcina—symbol władzy królewskiej P. Jezusa. Dereń– strugi krwi (czerwone gałązki). Bukszpan—budzące się do życia przyroda. Cyprys—symbol śmierci, ciszy i przetrwanie.




PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 
Wiosna!
z utęsknieniem wyczekiwaną, zieloną i radosną porę roku przywitaliśmy razem ze studentami i kadrą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajęcia w ramach Wiosennego Uniwersytetu Dziecięcego odbyły się  20 marca  w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu.
Młodzież gimnazjalna uczestniczyła w wiosennym maratonie intelektualnym, poszukując odpowiedzi na zadania z różnych dziedzin nauki, natomiast dzieci ze szkoły podstawowej oraz z przedszkola poprzez gry i zabawy uczestniczyły w wielkiej geograficznej wycieczce.
Zorganizowane przez Studentów kierunku Turystyka i Rekreacja atrakcje wywołały liczne uśmiechy na twarzach naszych dzieci. 
Wśród atrakcji należy wymienić:
- eksperymenty naukowe: fizyczne, chemiczne, optyczne, psychologiczne, geograficzne – m.in. obserwacja zaćmienia słońca,
- wykład multimedialny oraz ćwiczenia praktyczne pt. „Jak chronić środowisko. Śmieci mniej – Ziemi lżej” – działalność człowieka zmniejszająca degradację środowiska przyrodniczego,
- zajęcia manualne – recykling, tworzenie kartek i ozdób świątecznych,
- gry i zabawy związane z tematyką turystyczną i środowiskową: geogra-fioły, quizy turystyczne
- gry i zabawy ruchowe: układy taneczne, zabawy z chustą Klanza,
- malowanie twarzy, wykonywanie figurek z balonów, aranżacja zabaw z „Panią Wiosną”.

Fotorelacja:  https://plus.google.com/u/0/photos/117063915563668724341/albums/6127520854903272145

Wśród organizatorów należy wymienić:
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: Studenci kierunku Turystyka i Rekreacja, Pani Anna Delekta i Pani Renata Gasek
Zespół Szkół im. T. Kościuszki: Dyrekcja oraz Rada Rodziców
Sołectwo Zalas: Sołtys Henryk Woszczyna, Renata Gasek


 







SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU: SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO
W roku szkolnym 2014/15 Zespół Szkół w Zalasiu przy współpracy z Komendą Powiatową Policji przystąpił do projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa realizowanego na terenie województwa małopolskiego jako Szkoła Promująca Bezpieczeństwo.
Projekt „Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa” został wdrożony do realizacji przez Komendę Wojewódzką i Komendę Miejską Policji w Krakowie. Obecnie projekt realizowany jest w placówkach oświatowych i nosi nazwę Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa - Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Jego celem jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkole i jej bezpośrednim otoczeniu. Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo przyznawany jest szkole na okres 2 lat po odpowiedniej kontroli przeprowadzonej przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Ma on charakter honorowy.
W ramach pracy nad projektem dokonano diagnozy, której poddane zostały dwa obszary realizacji: przemoc szkolna oraz miejsca niebezpieczne, które znajdują się w szkole lub w jej najbliższym otoczeniu. Analiza ta jest bardzo ważna ze względu na opracowanie wraz z partnerami projektu Zintegrowanego Planu Działania, który wyznaczy priorytety zmierzające do poprawy bezpieczeństwa uczniów.
 We środę 4 marca odbyło się w szkole spotkanie partnerów, w którym wzięli udział:
Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk
Komendant Posterunku Policji w Krzeszowicach podkomisarz Jacek Rosół
Komendant Straży Miejskiej w Krzeszowicach Janusz Mitka
Kierownik Referatu Prewencji Kryminalnej Komendy Policji Powiatowej w Krakowie nadkomisarz Dorota Gawryluk
Przedstawicielki Referatu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Krakowie - aspirant sztabowy Jolanta Leśkiewicz i aspirant Beata Dulewicz
Dzielnicowy aspirant Marcin Katarzyński
Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom Nina Kurdziel
Sołtys Zalasu, przedstawiciel OSP i Klubu Sportowego Victoria Henryk Woszczyna
Dyrektor Zespołu Szkół w Zalasiu Małgorzata Mastalerz
Opiekun Szkolnej Rady Uczniowskiej Maria Bień
Pedagog szkolny Anna Koster
Przedstawiciel Szkolnej Rady Uczniowskiej Jerzy Wyrwik
Podczas spotkania przedstawiono wyniki diagnozy, której analiza ma istotny wpływ na opracowanie wraz z partnerami projektu Zintegrowanego Planu Działania. Ustalono priorytety i zakres działań, które podejmą zarówno partnerzy, jak i sama szkoła.




 






Tekst i zdjęcia: Anna Koster



GRUDZIEŃ 2014 
OPŁATEK DLA SENIORA
W dniu 15 grudnia, jak co roku odbyło się Spotkanie opłatkowe dla Mieszkańców Zalasu. Na początku uroczystości zostało odegrane przedstawienie interaktywne: do przedstawienia zapraszani byli uczestnicy spotkania poprzez śpiewanie kolęd. Przedstawienie zostało przygotowane przez Uczniów klasy 1 pod opieką Pani Teresy Kołacz.
W programie artystycznym uczestniczyły także dzieci z naszego przedszkola w przedstawieniu przygotowanym pod opieką Pani Barbary Chodackiej i Jolanty Waśnik.
W dalszej części przedstawiciel Uczniów przeczytał Ewangelię, zostały rozdane opłatki. Ksiądz proboszcz wraz z zaproszonymi gośćmi: Burmistrzem Gminy Krzeszowice Wacławem Gregorczykiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Adamem Godyniem, Panią Dyrektor Małgorzatą Mastalerz oraz Sołtysem Zalasu złożyli wszystkim uczestnikom życzenia świąteczne. Następnie wszyscy podzielili się opłatkami składając sobie najlepsze życzenia oraz przystępując do wieczerzy. Posiłek został przygotowany przez Panie Wiesławę Dzidek, Annę Palus, Annę Czernecką i Krystynę Wosik.
W tym miejscu pragnę podziękować naszym miłym Paniom za przygotowanie i obsługę spotkania oraz sponsorom: firmie „U Jędrusia”, Leszkowi Wosikowi, Piekarni „Pawlak” oraz przewoźnikom Leszkowi Jaroszowi i Józefowi Wójcikowi za transport mieszkańców. Pragnę również podziękować Paniom Marii Bień, Magdalenie Łytek, uczennicom i uczniom klas gimnazjalnych za obsługę .
Sołtys Zalasu Henryk Woszczyna



Fotoreportaż z Opłatka dla Seniora 2014 znajduje się pod adresem: 



MIKOŁAJKI
W dniu 5 grudnia mieliśmy okazję gościć w Zalasiu Świętego Mikołaja. Na imprezę zorganizowaną przez Sołtysa, Dyrekcję Szkoły, Studentów Turystyki i Rekreacji oraz Kadrę Uniwersytetu Pedagogicznego, przybyło wielu najmłodszych mieszkańców wraz z opiekunami. Pełne zabawy i uśmiechów atrakcje z zakresu animacji dostarczyły wszystkim wiele radości. Wśród składowych zabawy mikołajkowej należy wymienić:

Krainę Śniegu” (walka na śnieżki, zabawy z balonami, mini karaoke/nauka piosenki, nauka wierszyka (podziękowanie Mikołajowi), malowanie balonów), „Świąteczne disco” (quiz wiedzy o Mikołaju, „parada kłamców”, zabawy integracyjne i taneczne), „Fabrykę Mikołaja” (tworzenie ozdób na choinkę, malowanie twarzy). Pod koniec zabawy wspólnie ubrano choinkę oraz przywitano Świętego Mikołaja, który wszystkim dzieciom rozdał wyczekiwane z utęsknieniem prezenty.

W tym miejscu chciałbym podziękować Studentom –animatorom za prowadzenie wspaniałej zabawy, kadrze Uniwersytetu Pedagogicznego: Paniom Patrycji Czech i Renacie Gasek za współorganizację, Sponsorom: firmie Dawid i Piotr Spytkowski za słodkie upominki oraz Dyrekcji Z.S. w Zalasiu za wsparcie techniczne

Sołtys Zalasu Henryk Woszczyna



Fotografie z Mikołąjek znajdują się pod poniższym adresem:https://plus.google.com/photos/117063915563668724341/albums/6090407855594107249



PAŹDZIERNIK 2014
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH



SIERPIEŃ 2014 

DOŻYNKI GMINNE
W dniu 24 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki. W tym roku organizatorem było sołectwo Wola Filipowska. Naszą wieś reprezentowali gospodarze: Józef Gasek, Wiesław Dzidek, Józef Pęczek. Program dożynek praktycznie nie zmienia się od lat: uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Maximiliana Marii Kolbe, następnie uczestnicy przeszli na boisko Klubu Sportowego Wolanka Wola Filipowska. Tam wręczono wieńce dożynkowe, obdarowano: Księdza Proboszcza, Burmistrza Gminy Krzeszowice oraz Sołtysa Woli Filipowskiej. Z zaproszonych gości przybyli poseł na Sejm Andrzej Adamczyk, Jarosław Gowin, marszałek woj. małopolskiego Sowa, Radni wojewódzcy i powiatowi oraz radni gminni. Były występy Kół Gospodyń Wiejskich. Nasze Koło ze wspaniałą przyśpiewką oraz monologiem reprezentowała Pani Barbara Kosobucka.



WYBICIE PAMIĄTKOWEGO MEDALU Z WIZERUNKIEM KAROLA  WOJTYŁY
W ramach projektu „Niebieskie Okno” organizowanego z Okazji Kanonizacji Jana Pawła II w kościele parafialnym w Zalasiu została odsłonięta tablica pamiątkowa autorstwa Pani Anny Praxmayer. Podczas uroczystości odsłonięcia zapowiadaliśmy wydanie medalu upamiętniającego tę uroczystość tego samego autorstwa. Medal został zaprojektowany i jest gotowy do wybicia.



KONKURS ZIELARSKI W CZERNEJ

W dniu 15 sierpnia został poświęcony nowy samochód bojowy w Czernej. Z tejże okazji Koło Gospodyń Wiejskich w Czernej ogłosiło konkurs na najbardziej efektowny bukiet zielarski. Nasi strażacy byli zaproszeni, w związku z tym zwrócili się do Pani Elżbiety Augustynek o przygotowanie bukietu. Bukiet ten składał się z 72 ziół i zajął 1 miejsce w ogłoszonym konkursie. W imieniu strażaków serdecznie Pani dziękujemy!!!



LIPIEC 2014

W dniu 19 lipca b.r. odbyło się Święto Zalasu, na które od 8 lat zaprasza-my kabarety, finansowane głównie przez Koło Emerytów i Rencistów z Zalasu oraz z dofinansowania z Kompanii Węglowej S.A.

Zaczęliśmy w 2007 roku od kabaretu „Spotkanie z Balladą „ w 2008 odwiedził nas kabaret „Masztalscy”, w 2009 parodysta Ma-rian Ochnia, w 2010 r. kabaret „Truteń”, w 2011 r. kabaret „Długi”, w 2012 kabaret „Tenor” a 2013 kabaret „Juhas”.

W tym roku gościliśmy kabaret „ KaŁaMaSz” w którym występują aktorzy z serialu „Ranczo” w składzie: Bogdan KAlus, Jacek ŁAput, Sylwester MAciejewski, Dariusz SZweda. Każdy członek zespołu otrzymał pamiątkowy, ręcznie grawerowany kufel z her-bem Zalasu i datą obchodów naszego Święta.

Po występie miał miejsce festyn, zabawa trwała do rana. W tym roku organizatorem Święta Wsi byli Sołtys wraz z Radą Sołecką oraz Koło Emerytów i Rencistów z Zalasu. Kufle grawerowała Renata Gasek. Było wiele atrakcji — dla każdego coś miłego: dla dzieci zamek i zjeżdżalnia, lody, wata cukrowa, piwo, kiełbaska na gorąco i inne pyszności oraz pokazy pielęgnacji ciała i ducha przez przedstawicielki marki Oriflame, która zapewniła miłe nagrody w loteriach zdrapkowych.




CZERWIEC  2014


I Wiosenny Festiwal Piosenki - 6.06.2014






W piątek 6 czerwca miał miejsce koncert finałowy I Wiosennego Festiwalu Piosenki. W tym roku wykonawcy zaprezentowali piosenki w oparciu o temat przewodni
Wystąpili:
Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiaczek" z Grojca (gościnnie)
Duet:  Natalia Korta, Natalia Żmuda – Zespół Szkół w Tenczynku (gimnazjum)
Chór szkolny – Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach
Aleksandra Wartalska –Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach
Natalia Jaros – Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach
Adrianna Gierula – Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach
Zespół wokalno – instrumentalny Violino – Szkoła Podstawowa w Paczółtowicach
solista i solistki – Szkoła Podstawowa w Krzeszowicach
Zespół wokalno – instrumentalny – Zespół Szkół w Zalasiu (gimnazjum)
Julia Sęk – Zespół Szkół w Zalasiu (szkoła podstawowa )
Natalia Sęk – Zespół Szkół w Zalasiu (gimnazjum )
Zespół muzyczny – Szkoła Podstawowa w Czernej

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać o drzemiącym wokalnym potencjalne wśród naszej lokalnej młodzieży. 

https://plus.google.com/u/1/photos/117063915563668724341/albums/6023016762281677825



PRZEGLĄD PIOSENKI WIOSENNEJ"Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska..." 

W czerwcu, po 4 latach przerwy, został wznowiony Przegląd Piosenki Polskiej. W eliminacjach wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy, do finału przedostali się tylko najlepsi wykonawcy. W tym roku zorganizowano gościnny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiaczek”. Poniżej przedstawiamy wyniki przeglądu:
1 Adrianna Gierula – Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach (op. Bożena Rozmus )„Sen o Warszawie”
2 Zespół wokalno – instrumentalny „Violino” – Szkoła Podstawowa w Paczółtowicach (op. Bożena Rozmus) „Nasze miejsce na ziemi”
3 Magdalena Ślusarczyk – Szkoła Podstawowa w Krzeszowicach (op. An-na Łozińska) „Napraw”
4 Duet Hanna Piechota, Natalia Żmuda – Z S w Tenczynku (op. Grażyna Palczewska) „Od czasu do czasu”
5 Aleksandra Wartalska – Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach (op. Agnieszka Żak)„Ojczyzna”
6 Zespół wokalno – instrumentalny – Zespól Szkół w Zalasiu (op. Grażyna Palczewska)„Niech żyje bal”
7 Julia Sęk – Zespół Szkół w Zalasiu – (op. Grażyna Palczewska) „Mały książę i róża”
8 Chór Publicznego Gimnazjum w Krzeszowicach (op. Agnieszka Żak) „Tolerancja”, „Nie płacz Ewka”
9 Tomasz Zieliński – Szkoła Podstawowa w Krzeszowicach (op. Anna Łozińska) „Wolność”
10 Zespół wokalno – instrumentalny – Szkoła Podstawowa w Czernej (op. Andrzej Husarz) „Lato, lato”
11 Julia Gałosz – Szkoła Podstawowa w Krzeszowicach (op. Anna Łoziń-ska) „Znów wędrujemy”

12 Natalia Jaros – Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach (op. Agnieszka Żak) „Nie dokazuj”

Na zakończenie Zespół nauczycieli przygotował swoje wykonanie: trzeba przyznać, że zachęciło ono całą widownię do zaśpiewania piosenki „Małgośka, szkoda łez”


II Festiwal piosenki przedszkolnej


W Przedszkolu w Tenczynku odbył się II Festiwal piosenki przedszkolnej. Wzięło w nim udział bardzo dużo uczestników, w związku z czym zorganizowano bardzo ciekawą i pełną emocji zabawę, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców i widowni. Nasza miejscowość też tam się zaznaczyła wygraną solistki Martynki Ryszki oraz wyróżnieniem dla zespołu „Jagódki”. Wszystkim uczestnikom reprezentującym naszych mieszkańców Gratulujemy !!!




MAJ 2014
Dzień Dziecka i Piknik Rodzinny

W dniu 30 maja, była planowana impreza dla najmłodszych mieszkańców naszej wsi, ale pogoda nam nie dopisała i tym sposobem połączyliśmy ją z „Piknikiem Rodzinnym” organizowanym rzez Radę Rodziców i ZS w Zalasiu. Co prawda cała impreza została zorganizowana w budynku szkoły ale atrakcji nam nie brakowało. Były lody, wata cukrowa, można było zakupić różne pamiątki: wyroby z drewna, z filcu, artystyczną biżuterię. Zorganizowano konkurs rzutu do tarczy, gdzie każdy trafiony los był nagrodzony. Zorganizowane zostały zabawy dla najmłodszych oraz darmowy zamek dmuchany i trampolina. Pomimo pochmurnej pogody zabawa była super !!!



Gmi­nne zawody sportowo-pożar­ni­cze -  LKS Victoria Zalas- 25.04.2014

W sobotę, 24.05.2014 na boisku LKS Victoria Zalas odbyły się Gminne Zawody Strażackie. Piękna pogoda dopisała, zawodnicy i kibice również.
fotografie: Klaudia AugustynekWięcej fotografii znajduje się na następującej stronie internetowej: https://plus.google.com/u/0/photos/117063915563668724341/albums/6017420917724066129





Odsłonięcie tablicy Niebieskie Okno, upamiętniającej działalność Świętego Jana Pawła II - 18.05.2014. Odsłonięciem tablicy Niebieskie Okno, uczciliśmy kanonizację Jana Pawła II

Mszę koncelebrował Ks. proboszcz Józef Gal i Ks. Dariusz Guziak.
Oprawę muzyczną całej mszy oraz koncert pieśni prowadzili Dariusz Baran i Maciej Berniak.

W dniu 18 maja 2014 miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy nazwanej Niebieskie Okno, po-święconej Karolowi Wojtyle, późniejszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Karol Wojtyła w roku 1967 poświęcił dzwony w naszym kościele. Projekt i realizację tablicy pamiątkowej Niebieskie Okno z okazji Kanonizacji Jana Pawła II, w hołdzie do Ojca Świętego, ofiarowała dla Parafii artysta rzeź-biarz Anna Praxmayer. Finansowe Koszty Niebieskiego Okna pokrył Zarząd Kopalń Porfiru i Diabazu w Krzeszowicach.
Obecny Kościół Parafialny w Zalasiu, choć wybudowany (jako piąty z kolei na tym samym miejscu) na początku XX wieku – doskonale zachowuje elementy stylu gotyckiego. Styl gotycki powstał we Francji w XII w, charaktery-zuje go łuk ostry, przypory i wielkie otwory okienne – wywołujące wrażenie niezwykłej lekkości przestrzennej. Ta-kie kształty wyrażają wznoszenie się modlitw ku Bogu.I tak , młody osiemnastoletni Karol Wojtyła, w swej poezji pisząc „Wiosna strzelająca gotycką tęsknotą…” – zawarł myśli, jakże nam bliskie w radosnym dniu dzisiejszym: spójrzmy na kościelne okna: wiosna, widzimy postacie Świętych i niebo… podobnie jest w płaskorzeźbionej tablicy z brązu zatytułowanej zresztą: „NIEBIESKIE OKNO” Z tego okna Św. Jan Paweł II spogląda w pogodnym skupieniu bardzo daleko… pewnie daleko w przyszłość, oczekując od nas wypełnienia naszym życiem Jego pouczeń. Towarzyszą Mu Święci Patronowie: Magdalena i Andrzej. U dołu, jakby na parapecie okna, widnieją informacje o wydarzeniach wspólnych dla Parafii i tej Osobistości. Całość zamyka przestrzenny herb papieski: Totus Tuus Maryjo! [przyp. - Cały Twój Maryjo].
Warto dodać, iż tło portretu nie jest płaskie jak szyba okna, lecz stanowi cząstkę gigantycznej powierzchni sferycznej, sugerującą wszechświat, a może Niebo (?). Święty Jan Paweł II ma ogromne poczucie humoru oraz umiejętność dialogu z młodymi. W tym duchu a’propos, warto przytoczyć Jego wypowiedź z okna Kra-kowskiej Kurii Metropolitalnej do młodzieży w 1979 r. – podczas I pielgrzymki do Polski:
„Kiedy tutaj dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na OKNA. A teraz co się ze mną stało?” Całą oprawę muzyczną Mszy Św. przygotowali organiści z Chrzanowa Dariusz Baran i Maciej Berniak Mszę koncelebrowali Ks. Józef Gal i ks. Dariusz Guzik.
Dla upamiętnienia tej uroczystości zostanie wydana pamiątka w limitowanej serii.


Obecny Kościół Parafialny w Zalasiu, choć wybudowany (jako piąty z kolei na tym samym miejscu) na początku XX wieku – doskonale zachowuje elementy stylu gotyckiego. Styl gotycki powstał we Francji w XII w, charakteryzuje go łuk ostry, przypory i wielkie otwory okienne – wywołujące wrażenie niezwykłej lekkości przestrzennej. Takie kształty wyrażają wznoszenie się modlitw ku Bogu.
I tak , młody osiemnastoletni Karol Wojtyła, w swej poezji pisząc „Wiosna strzelająca gotycką tęsknotą…” – zawarł myśli, jakże nam bliskie w radosnym dniu dzisiejszym: spójrzmy na kościelne okna: wiosna, widzimy postacie Świętych i niebo…
podobnie jest w płaskorzeźbionej tablicy z brązu zatytułowanej zresztą: „NIEBIESKIE OKNO”.
Z tego okna Św. Jan Paweł II spogląda w pogodnym skupieniu bardzo daleko… pewnie daleko w przyszłość, oczekując od nas wypełnienia naszym życiem Jego pouczeń. Towarzyszą Mu Święci Patronowie: Magdalena i Andrzej. U dołu, jakby na parapecie okna, widnieją informacje o wydarzeniach wspólnych dla Parafii i tej Osobistości. Całość zamyka przestrzenny herb papieski: Totus Tuus Maryjo! [przyp. - Cały Twój Maryjo]
Warto dodać, iż tło portretu nie jest płaskie jak szyba okna, lecz stanowi cząstkę gigantycznej powierzchni sferycznej, sugerującą wszechświat, a może Niebo (?).
Święty Jan Paweł II ma ogromne poczucie humoru oraz umiejętność dialogu z młodymi. W tym duchu a’propos, warto przytoczyć Jego wypowiedź z okna Krakowskiej Kurii Metropolitalnej do młodzieży w 1979 r. – podczas I pielgrzymki do Polski:
„Kiedy tutaj dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na OKNA. A teraz co się ze mną stało?”

Projekt i realizację tablicy pamiątkowej Niebieskie Okno z okazji Kanonizacji Jana Pawła II,w hołdzie do Ojca Świętego, ofiarował dla Parafii artysta rzeźbiarz Anna Praxmayer. Finansowe Koszty Niebieskiego Okna pokrył Zarząd Kopalń Porfiru i Diabazu w Krzeszowicach.






Obchody Święta 3. Maja pod pomnikiem ppłk Stanisława Chałupy



W dniu 3 maja — w Święto Uchwalenia Konstytucji, w naszym ko-ściele odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie poczty sztandarowe przeszły pod pomnik ppłk Stanisława Chałupy, gdzie Sołtys przywitał przybyłych gości, którymi byli poseł na sejm RP Andrzej Adamczyk, Burmistrz Gminy Krzeszowice Czesław Bartl, Radny Rady Powiatu Wojciech Pałka, Radny Rady miejskiej Leszek Słota, prezes LKS Victoria Zalas Renata Gasek z delegatami Klubu, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Panie Dyrektor Ze-społu Szkół w Zalasiu Małgorzata Mastalerz i Aneta Łydek, w obcho-dach uczestniczył również P. Andrzej Osiniak i przedstawiciele We-teranów wojskowych. Po krótkim przemówieniu Pana Burmistrza w którym przedstawił rys historyczny Święta 3 maja, głos zabrał poseł na Sejm RP Andrzej Adamczyk. Poseł poruszył historię od uchwalenia Konstytucji do obecnych czasów i wskazał zachowania świadczące o patriotyzmie w dzisiejszych czasach. Po tych wystą-pieniach zabrał głos przedstawiciel Weteranów wojskowych Pan Wójcik. W dalszej kolejności zostały złożone przez przybyłych przed-stawicieli kwiaty pod pomnikiem. Na zakończeni Pani Barbara Ko-sobucka zaśpiewała pieśni ku czci kanonizacji Jana Pawła II. Wartę honorową pełnili tym razem harcerze z hufca w Krzeszowicach.

Stanisław Józef Chałupa* urodził się 14 stycznia 1915 roku w Zalesiu. Tutaj też spędził wczesne dzieciństwo, następnie uczęszczał do szkoły podstawowej w Prokocimiu oraz krakowskiego gimnazjum nr 9. Po zdaniu matury w 1935 roku wstąpił jako ochotnik do Szkoły Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, jednakże już na początku następnego roku ostatecznie zdecydo-wał się na zostanie pilotem, przenosząc się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W październiku 1938 został awansowany do stopnia podporuczni-ka pilota, otrzymując przydział do 123. Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotnicze-go w Krakowie. Wybuch wojny zastał go jednak w Warszawie, w związku z mo-bilizacją powrócił do Krakowa, gdzie jego eskadra włączona została do Bryga-dy Pościgowej. Latał na przestarzałym polskim myśliwcu PZL P–7, rekompen-sując jednak braki w sprzęcie własnymi umiejętnościami, odwagą, a nawet brawurą. Podpułkownik Stanisław Chałupa bezsprzecznie jest osobą zasługu-jącą na pamięć. Jego determinacja w walce z nazistowskim agresorem, lotni-cze umiejętności, a także niezwykła droga jaką przebył podczas wojny i po jej zakończeniu czynią go osobą godną podziwu oraz zainteresowania. Liczba samolotów, które zestrzelił nie stawia go co prawda w czołówce. Wojenne losy będące jego udziałem nie przykuwają być może uwagi w takim stopniu, by stać się podstawą filmowego scenariusza. Trzeba jednak zdawać sobie spra-wę z faktu, iż każdy moment za sterami samolotu, podczas powietrznej walki mógł być dla niego ostatnim. Chociaż doskonale zdawał sobie z tego sprawę, kontynuował walkę, nawet gdy przyszło mu walczyć w obronie obcego nieba. Tego typu postawy nie można nazwać inaczej, jak tylko bohaterstwem. Hero-izmu przecież nie można mierzyć tylko i wyłącznie liczbą wrogich maszyn strą-conych z nieba. O umiejętnościach, odwadze oraz determinacji, jakimi pilot Stanisław Chałupa odznaczał się za sterami samolotu mogą świadczyć odzna-czenia, jakimi został uhonorowany. Ich listę otwiera Srebrny Krzyż Virtuti Mili-tari. Dwukrotnie przyznano mu Krzyż Walecznych oraz Medal Lotniczy. Nie można zapominać o francuskim Croix de Guerre oraz angielskich Air Crew Star i War Star Defense Medal.

MARZEC 2014
Dzień wagarowicza w naszej szkole....
..... i w przedszkolu



W dniu 21. marca, w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach Wiosennego Uniwersytetu Dziecięcego, mające na celu uczyć — bawiąc. Wraz z gronem pedagogicznym zorganizowano różne Instytuty Badawcze, które miały za zadanie zaprezentowanie ciekawych informacji z poszczególnych dziedzin wiedzy. Uczniowie Szkoły Podstawowej mieli okazję zaznajomić się z działaniami z zakresu ochrony środowiska w życiu codziennym, bio-rąc udział w specjalnym wykładzie oraz w konkursach wiedzy. Dodatkową atrakcją był prowadzony instruktaż z wykonywania figur z balonów, nauko-we kręgle, malowanie twarzy oraz inne gry i zabawy, połączone z układa-mi tanecznymi w których wszyscy bardzo chętnie brali udział. Oprócz za-jęć zrealizowanych we współudziale z Uniwersytetem Pedagogicznym z Krakowa, nauczyciele przygotowali zajęcia w obrębie poszczególnych Wiosennych Instytutów Dziecięcych. Uczniowie poznali mechanizm wybuchu wulkanu, zaznajomili się z kulturą w Wielkiej Brytanii oraz Francji, poznając w tym zakresie specjały kulinarne kultur. Kształtując umiejętności plastyczne oraz muzyczne zapoznali się z różnymi technikami wykorzystywanymi w muzyce i sztuce.

Dzieci z naszego przedszkola pożegnały zimę poprzez spale-nie Marzanny, symbolizującej odchodzącą zimę. Przygotowaną kukłę dzieci w śpiewie odprowadziły do ogniska i tam w zabawie i z bardzo ładnym przedstawieniem pożegnały z wielką radością bardzo łagodną, tegoroczną zimę.

Ogólna radość widoczna była na kolorowych twarzach naszych Dzieci oraz zadowolonych twarzach nielicznie przybyłych z tej okazji Rodziców. Po raz kolejny możemy pogratulować zaangażowanym osobom chęci oraz mobilizacji w organizację imprezy, należy do nich zaliczyć całe Grono Pedagogiczne na czele z Dyrekcją Szkoły, Studentów z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (kierunek: Turystyka i Rekreacja, opiekun naukowy - mgr Kamila Wiółkowska Weiss - nauczyciel akademicki UP), Sołtysa - Henryka Woszczynę oraz Prezesa LKS Victorii Zalas, Radną sołecką, członkinię Kadry UP - Renatę Gasek.













STYCZEŃ 2014

ZALAS WYRÓŻNIONY PRZEZ WŁADZE GMINY


W styczniu odbył się opłatek dla samorządowców. W termi-nie poprzedzającym gminne uroczystości Burmistrz uczestni-czył w przedstawieniach organizowanych przez naszą szkołę i tak mu się spodobały występy naszej młodzieży, że zapro-ponował aby uświetniły opłatek Gminy. Zawsze były zapra-szane zespoły z zewnątrz. Tym razem nasza wieś została wyróżniona i zdolna młodzież przygoto-wała koncert kolęd i pieśni religijnych. Chór ten prowadzony był przez

Panią Grażynę Palczewską i Panią Barbarę Kołacz.








GRUDZIEŃ 2013


MIKOŁAJKI
W dniu 08-12-2013 do Remizy przybył Święty Mikołaj. Radośnie przywitał wszystkich naszych najmłodszych mieszkańców, było bardzo wesoło i przez cały czas toczyła się wspaniała zabawa. Wszystkie Dzieci musiały być bardzo grzeczne przez cały rok, bowiem wszyscy zgromadzeni milusińscy otrzymali paczki od Mikołaja, a na dodatek zostały poczęstowane cukierkami od sponsorów. Sponsorami w tym roku był Piotr Spytkowski prowadzący warsztat samochodowy oraz firma Eurobud.
W imieniu dzieci serdecznie dziękuję (Sołtys).

SPOTKANIE OPŁATKOWE DLA SENIORÓW

W dniu 13-12-2013 w remizie OSP Zalas odbyło się spotkanie opłatkowe dla Seniora. Przybyło 70 seniorów z naszej miejscowości, w przewadze przybyły przedstawicielki płci pięknej. Na tą uroczystość przybyli także ksiądz proboszcz - Józef Gal, Burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl, dyr. Z.S w Zalasiu Małgorzata Mastalerz, dyr. Przedszkola w Tenczynku Marzena Kubin, radny Rady Miejskiej Leszek Słota, prezes OSP Zalas Marek Godyń, zaszczycili także swoją obecno-ścią były dyrektor ZS w Zalasiu Józef Godyń z Małżonką Marią. Gości przywitał sołtys Zalasu. Na początku wystąpiły dzieci z przedszkola ze swoim programem, w którym znalazł się pięknie zatańczony krakowiak. Następnie ksiądz odczytał ewangelię i złożył wszystkim życzenia Bożonarodzeniowe, kolejno życzenia zło-żyli burmistrz Czesław Bartl, dyr. J. Godyń dyr. M. Mastalerz, M. Godyń, H. Woszczyna. W dalszej części wszyscy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Potem młodzież z gimnazjalnego kółka teatralnego przedstawiła jasełka: bardzo ładne i wzruszające przedstawienie.
Spotkanie to zorganizowane było dzięki sponsorom firmie „U Jędrusia”, „EUORO-BUD”, paniom Krystynie Wosik, Barbarze Grzegorek, Barbarze Kała-mackiej, Marcie Dzidek ze szkolnej stołówki .



LISTOPAD 2013

Drużyna z Zalasu uczestniczyła w turnieju piłki nożnej sołectw i osiedli. W turnieju wzięło udział 15 drużyn z naszej gminy. Naszą wieś reprezentowali koledzy z LKS i nie tylko. Zajęliśmy 3 miejsce, spo-wodowane to było jedynie różnicą bramek.

Bardzo dziękuję naszym mieszkańcom za repre-zentowanie naszej wsi, w następującym składzie: Marcin Kapusta, Michał Wosik, Tomek Wosik, Da-mian Dudek, Michał Dudek, Dominik Dudek, Ema-nuel Benmohad, Jakub Ryszka, Michał Kanclerz. Najlepszym strzelcem w naszej drużynie okazał się Dominik Dudek. Otrzymaliśmy za 3 miejsce puchar i dyplom. Za rok rewanż! Organizatorzy chcą na stałe wprowadzić turniej do rocznego harmonogra-mu imprez sportowych.




WRZESIEŃ 2013



Najlepszy Sołtys, najlepsza przewodnicząca Rady Osiedlowej w Gminie Krzeszowice w 2013 roku - tytuły zostały rozdane.Sołtys Wsi Zalas Henryk Woszczyna oraz przewodnicząca Rady Osiedlowej Nowy Świat Krystyna Drewnowska zostali wyróżnieni podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 26.09.2013.
Naszemu Sołtysowi złożone zostały podziękowania„za zaangażowanie w pracach na rzecz rozwoju sołectwa Zalas, dbałość o ciągły i bezpośredni kontakt z jego mieszkańcami, wspieranie organizacji społecznych oraz troskę o estetykę sołectwa i bezpieczeństwo mieszkańców”.

Odznaczonym zostały wręczone kwiaty i drobne upominki przez burmistrza Czesława Bartla oraz gratulacje od vice przewodniczących Rady Miejskiej P. Renaty Brzózki i Adama Godynia.





SIERPIEŃ 2013
GMINNE DOŻYNKI W ZALASIU
W dniu 25 VIII odbyły się Dożynki Gminy Krzeszowice. Roz-poczęły się Mszą Świętą dziękczynną w naszym kościele. Mszę koncelebrowali księża Józef Gal i Andrzej Szczotka. Chleby dożynkowe upiekła piekarnia „Złoty Kłos” z Zalasu. Podczas Mszy Dożynkowej w darze ołtarza, podarowany został ornat, ufundowany przez starostów Annę Tekieli i Wiesława Dzidka oraz sołtysa Zalasu. Po mszy starostowie, gospodarze i kapłani dorożkami w orszaku przejechali pod szkołę. Tam odbyły się uroczystości dożynkowe, na których wystąpiły wszystkie Koła Gospodyń z Gminy Krzeszowice, wręczając wieńce oraz chleby. Po uroczystościach odbyła się zabawa taneczna.

 





ŚWIĘTO WSI i 15-lecie VICTORII ZALAS
W dniu 10 sierpnia odbyła się impreza 15-lecia LKS Victoria Zalas i II dzień święta wsi. Zorganizowano konkursy dla dzieci: rzut lotka-mi, kapkowanie piłki, wyścig w workach i strzelanie karnych. Na koniec odbył się mecz piłki nożnej: kawalerowie kontra żonaci. Żonaci okazali się lepsi — wygrali mecz i otrzymali puchar sołtysa. Kawalerowie już dziś obiecali rewanż za rok. Sportowe zmagania zakończył sparing Victorii z Tramwajem Kraków. Victoria, ku radości wszystkich zgromadzonych Kibiców wygrała mecz oraz z radością rozkroiła Jubileuszowy Tort, którym podzieliła się z obecnymi do samego końca Sympatykami Klubu. 


Po serii sierpniowych upałów, w nieco chłodniejszej aurze, w dniu 10 sierpnia spotkaliśmy się w sportowej atmosferze na zalaskim stadionie Victorii Zalas. Sportowe rozgrywki związane z 15-leciem Klubu obfitowały w liczne gry i zabawy zorganizowane dla starszych i młodszych mieszkańców naszej miejscowości.

Rozgrywki rozpoczął mecz kawalerów kontra żonatych. Wbrew pozorom, posiadająca piękniejszą połówkę, część naszej społeczności okazała się pełna życiowej energii i w piękny sposób pokonała drużynę kawalerów, zdobywając Puchar Sołtysa. 

--> rzutach lotką do celu, 

--> kapkowaniu 


--> oraz rzutach karnych. 
Po każdej serii konkursów, laureaci zostali wynagrodzeni medalami, nagrodami książkowymi oraz gratulacjami ze strony organizatorów:

Zorganizowano także specjały dla spragnionych – lane piwo, jak i wygłodniałych kibiców i zawodników: pieczone ziemniaczki oraz wyśmienicie przyrządzone kiełbaski.


Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych mieszkańców naszej miejscowości - dzieci mogły poskakać na zamku dmuchanym oraz trampolinie.



Sportowe zmagania zakończył sparing Victorii z Tramwajem Kraków. Victoria, ku radości wszystkich zgromadzonych Kibiców wygrała mecz oraz z radością rozkroiła Jubileuszowy Tort, którym podzieliła się z obecnymi do samego końca Sympatykami Klubu


Konkursy obfitowały zarówno w sportową rywalizację, jak i przyjazną atmosferę, medale i nagrody książkowe. Rozegrano konkursy w różnych grupach wiekowych, chętnych nie brakowało. 








CZERWIEC 2013


ŚWIĘTO ZALASU - WYSTĘP DZIECI Z PRZEDSZKOLA I KABARETU JUHAS
„Wyginam śmiało ciało..." w wykonaniu dzieci z przedszkola, góralskie granie przepełnione dobrym humorem zespołu Juhas, atrakcje dla najmłodszych. Święto Zalasu odbyło się dniu 29 czerwca, w uroczysty sposób spędziliśmy ten dzień wraz z najmłodszymi mieszkańcami miejscowości. Zapewniono atrakcje w dmuchanego zamku, zjeżdżalni, trampoliny, smacznych lodów dla ochłody. Przerwana została passa złej po-gody — tym razem cieszyliśmy się wspaniałą aurą. Niestety mieszkańcy naszej wsi nie dopisali swoją obecnością, a szkoda ponieważ staramy się zapewnić atrakcje dla każdego.



W dniu 29 czerwca zorganizowaliśmy obchody Święta Zalasu. Wspólnie z naszymi najmłodszymi mieszkańcami mieliśmy okazję oglądać występy dzieci z przedszkola w Zalasiu. Ponadto zawitał do nas zespól Juhas, który wspólnym graniem, śpiewaniem oraz dowcipem pozwolił na przyjemne spędzenie sobotniego wieczoru. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które mogły spędzić czas szalejąc na zamku dmuchanym, na trampolinie oraz chłodząc się i nabierając sił przy wacie cukrowej i lodach. Tym razem pogoda nam dopisała, pomimo wiszących chmur nad okolicą.



DZIEŃ DZIECKA

Z Okazji Dnia Dziecka została zorganizowana impreza dla najmłodszych dzieci z naszej miejscowości. W pierwszej części imprezy były zorganizowane gry i zabawy interaktywne
oraz „dmuchańce” na sali gimnastycznej. Impreza mimo niesprzyjającej pogody cieszyła się dużym powodzeniem. Drugą częścią Dnia Dziecka był pokaz ratownictwa technicznego,
przeprowadzony przez Strażaków z jednostki OSP Zalas i OSP Wola Filipowska, która posiada sprzęt do ratownictwa technicznego. Pod wodzą komendanta Gminnego Mieczysłąwa Odrzywołka odbył się pokaz i cięcie samochodu oraz ewakuacja poszkodowanego przebiegła zgodnie z założonymi przepisami i obowiązującymi w naszym kraju normami. Oby więcej było ćwiczeń niż prawdziwych akcji.

MAJ 2013 

OBCHODY ŚWIĘTA 3. MAJA
Obchody Święta Konstytucji 3 maja rozłożone zostały w naszej miejscowości  na  dwa dni. 30 kwietnia odbyło się uroczyste oznaczenie Sztandaru Szkoły odznaką za zasługi dla Związ-ku Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych. Dyplo-mami za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych Więź-niów Politycznych zostali wyróżnieni dyr. Małgorzata Mastalerz, Janina Miszuta, sołtys Zalasu Henryk Woszczyna. Przy tej okazji zostało wykonane przez uczniów naszej szkoły patriotyczne przedstawienie przygotowane przez panie Janinę Mi-szutę i panią Paleczny.
3 maja odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie pod pomnikiem ppłk. Stanisława Chałupy odbyły się uroczystości w których wzięli udział burmistrz gminy Krzeszowice Czesław Bartl, radny rady pow. Wojtek Pałka, radni rady miejskiej Leszek Słota i Henryk Woszczyna, przedstawiciele dyrekcji Z.S im. Tadeusza Kościuszki, LKS „Victoria” Zalas oraz Koła Emerytów i Rencistów w Zalasiu.









GRUDZIEŃ 2012

W dniu 6-7 grudnia 2012 odbyła się peregrynacja Jezusa Miłosiernego, relikwi Świętej Faustyni i Błogosławionego Jana Pawła II. Wizerunek został przywieziony z parafii Tenczynek w eskorcie samochodów Straży Pożarnej Tenczynka i Zalasu oraz samochodów osobowych mieszkańców naszej Parafii. Po przywitaniu przez J. E. Biskupa Jana Zająca został wprowadzony do kościoła, a nieśli go członkowie Rady Parafialnej. Relikwie nieśli Szafasze Mieczysław Grzegorek i Tadeusz Kołacz towarzuszyły mu poczty sztandarowe Staży Pożarnej, Szkoły im. T. Kościuszki i Górników z Zalasu. następnie odbyła się Msza Święta, którą koncelebrował Biskup Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach i Jan Zaląc. Nastepnego dnia po Mszy Świętej został przekazany do Parafii Sanka podobnie jak dzień wcześniej w asyscie samochodów bojowych Straży Pożarnej.

W tym miejscu Ksiądz Proboszcz pragnie podziękować wszystkim, którzy przygotowywali tą wizytę: za przystrojenie drogi, kościoła, za eskortę, za bardzo liczny 
udział w uroczystościach Religijnych. Bóg Zapłać  





LISTOPAD 2012 
W dniu 11 listopada 2012 odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości  przez  Polskę. W tym dniu o godz. 1000  odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, a przed nią odbyły się uroczystości przed pomnikiem ppłk. Stanisława Chałupy. Strażacy objęli wartę honorową i zostały wygłoszone krótkie odczyty z tego dnia. Opisy te przeczytali Burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl i sołtys Zalasu Henryk Woszczyna. Po oficjalnych odczytach kwiaty złożyli: Poseł na Sejm Andrzej Adamczyk, Burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl, Dyrekcja Szkoły  Małgorzata Mastalerz i Aneta Łydek, Radny Rady Miejskiej Leszek Słota, Radny powiatowy  Jan Węgrzyn i Radna Rady miejskiej Klaudia Węgrzyn, Prezes OSP Zalas Marek Godyń, Sołtys Zalasu wraz z członkiem Koła Emerytów i Rencistów Mieczysławem Kołaczem. Następnie została uformowana kolumna z pocztów Sztandarowych i wprowadzona defiladą do kościoła na mszę. Mszę poprowadził ksiądz proboszcz Józef Gal, który bardzo patriotycznym kazaniem nawiązał do czasów odzyskania niepodległości przez Polskę, nawiązując do czasów dzisiejszych i dzisiejszego patriotyzmu. Po mszy świętej uczniowie rozdali chorągiewki i uczestnicy zaprosili wszystkich na grochówkę strażacką, która bardzo smakowała wszystkim uczestnikom — co zaczyna być już tradycją. W dniu 12-11-2012 o godz. 1800 w Szkole Podstawowej odbyła się wieczernica przygotowana przez Panie Barbarę Kołacz i Grażynę Paleczny. Program był bardzo ładny i związany ściśle ze świętem, były wspaniałe pieśni, które nieraz wyciskały łzę z oka. 
    



 WRZESIEŃ 2012

W sobotę 08-09-2012 odbyły się obchody 690-lecia ustanowienia sołectwa Zalas i 40-lecia oddania budynku szkoły.
Wykonane zostało zdjęcie zbiorowe, nastepnie odbyła się krótka akademia przedstawiająca historię szkolnictwa w Zalsiu. Były zamek dmuchany i inne atrakcje. 

    
         
              
    




LIPIEC 201228 lipca 2012 odbył sie puchar Burmistrza Kzreszowic w którym w eliminacjach wzieły udział wszystkie drużyny z terenu Gminy Krzeszowice. Do finału dostały sie tylko 4: "Tęcza" Tenczynek, "Wolanka" Wola Filipowska, "Sankowia" Sanka i  nasi z "Victorii" Zalas. Z eliminacji wyszło, że o 3 miejsce odbył sie mecz pomiędzy Sankowią i Victorią, w regulaminowym czasie wynik był następujący: 3:3 ale w rzutach karnych 4:3 wygrała "Victoria". W meczu o 1 miejsce spotkały się "Wolanka" Wola Filipowska i "Tęcza" Tenczynek  lepsi okazali sie piłkarze z Wolanki - gratulujemy. Trzeba zaznaczyć, że było bardzo dobrze przygotowane boisko do przeprowadzenia takiego turnieju. Pochwalić trzeba za przygotowanie logistyczne całej imprezy. Odbyła sie licytacja piłki z podpisami V-ce Mistrzów Świata pikarzy Holandii i podpisami piłkarzy Wisły Kraków oraz konkurs rzutów karnych dla dzieci w bramce bronił Marcin Kapusta-Bigos

Zapraszmy do galerii
   
 


W DNIU 21 LIPCA 2012  odbyło się ŚWIĘTO ZALASU.
BYŁ WYSTĘP  KABARETU "TENOR" BYŁO WESOŁO I RADOŚNIE NASTĘPNIE ODBYŁ SIĘ  FESTYN. ZAPRASZAMY DO GALERII OBRAZÓW
  


CZERWIEC 2012





Dzień Dziecka pod hasłem CZAS NA ZDROWIE 
Dniu 1 czerwca 2012 zostało zorganizowane Święto Dnia Dziecka przy Szkole, niestety już 3 rok z rzędu pogoda nam nie dopisała, przenieśliśmy wszystkie atrakcje do szkoły co było dobrym pomysłem. Nauczyciele przygotowali na ten dzień różne atrakcję, klasy 1-3 zorganizowały przedstawienie była fajna zabawa oraz konkurs plastyczny w temacie czas na zdrowie   1 miejsce zajeął klasa 3.
Klasy 4-6 i gimnazjalne obchodziły ten dzien, przygotowując potrawy. iWszystkie klasy przygotowały potrawę z jarzyn i owoców, były bardzo, bardzo smaczne.  Różnicą 0,5 punktu  wygrała klasa IV, która przygotowała potrawę z truskawek. Jako jedyni po prezentacji w bardzo krótkim czasie rozczęstowali swoją potrawę tylu mieli chętnych.
Dla najmłodszych dzieci Sołtys i OSP Zalas przygotowali słodycze i napoje które zostały rozczęstowane wsród dzieci. Dodatkowo występ artystów z teatru „Groteska” i zamek dmuchany stannowiły dużą atrakcję. Mimo niepogody uczestniczące dzieci były zadowolone,  dużym zainteresowaniem cieszył się samochód strażacki dzieci wszędzie chciały być i wszystkiego dotykać, strażacy musieli dużo opowiadać: co robią i jak się gasi pożary. Gdyby była pogoda na pewno zabawa byłaby jeszcze lepsza. Mamy nadzieję, że za rok nam pogoda dopisze.

Na koniec został podsumowany ten wspaniały dzien, a dla naszych najmłodszych rozdane zostały słodycze i napoje.

Zapraszam do galerii obrazów,tam są zdjęcia z tej imprezy





MAJ 2012 


Dzień Strazaka 4-05-2012 












Święto 3 maja w Zalasiu